Hurda İşlemci

Hurda İşlemci her türlü bilgisayarın temel işlem birimi olan işlemcilerin hurdalarıdır ve elektronik atık sınıflandırmasına girmekte olan çok yüksek değerli katı atıklar arasında yer alamaktadır. Hurda İşlemcilerin bu kadar yüksek ekonomik değere sahip olmalarının temel sebebi üretimlerinde kullanılan toprak elementleri arasında kıymetli maden sınıflandırmasına giren altın gümüş paladyum ve platin in de diğer bakır demir aluminyum gibi elementlere ek olarak bulunuyor olmasından kaynaklanmaktadır.

Bu noktada bazı kişiler işlemciler içerisinde altın gümüş gibi madenler bulunduğundan her bir işlemcinin çok yüksek değere sahip olduğu düşüncesi geçmektedir fakat bu düşünce yanlıştır, işlemcilerin içerisinde bulunan mikrondan daha küçük boyutlu devre elemanlarının iletişim yollarında eser miktarda altın içeren alaşımlar bulunmaktadır ve bu altının işlemcinin toplam ağırlığına oranı %0,1 bile değildir , hatta sağlıklı hesaplandığında işlemciler içerisinde bulunan tüm altın gümüş platin paladyum gibi kıymetli ve nadir elementleri toplasanız bile toplam ağırlığının %1 i bulunmaz hata çoğu işlemcide %0,1 ila %0,3 aralığında yer alır, çok nadir işlemcilerde %0,5 e kadar yükselir.

Hurda işlemci elektronik atık olarak düşünüldüğünde 4 tane alt sınıfı bulunmaktadır bunlar;

Metal İşlemci Hurdaları günümüze en yakın dönemde üretilen ve üst kısmında sabit metal soğutucu parça bulunan işlemci hurdalarıdır ve en düşük değere sahiptir, son 20 25 yıllık dönemde üretilen masaüstü bilgisayar ve sunucu bilgisayarlarda bulunur. Pentium 4 ve sonrası işlemcilerdir , hızları 1 ghz den yüksektir.

Plastik işlemci hurdaları 25 yıldan daha eski masaüstü bilgisayarlarda bulunabilir ve dizüstü bilgisayarlarda bulunabilir, üst kısmında metal bir soğutucu bulunmayan ve yüzeyi fiber yani plastik sınıfı malzemeden oluşan işlemcilerdir, 1 ghz den daha yavaştır 400 den az pinleri vardır , çalışma hızları 1 ghz den düşüktür ve renkleri açık kahve , yeşil veya siyahtır, masaüstü bilgisayarlarda kullanılanların tamamı tek çekirdekli ve pentium 3 öncesi işlemcilerdir.

Seramik işlemciler en az 30 35 yıllık masaüstü bilgisayarlardan ve sunuculardan çıkmaktadır, üst kısmı seramik kaplamalıdır rengi fümedir , kare ve büyüktür, soğutucu sabit değildir üstüne takılır, hızları 1 ghzden yavaş ve tek çekirdeklidir, pentium 1 ve öncesi işlemcilerdir. Sarı göbekli olanlar 40 yıl civarında görülür ve çok azır. Dünya üzerindeki en değerli elektronik atık sarı göbekli seramik işlemcilerdir ve günümüzde toplam çıkan elektronik atığın %0,001 den az kısmı olarak değerlendirilmektedir.